« Pepsi Taste of Detroit Food Court | Main | DTE Energy National Stage »
Tuesday
Apr122011

Local Music Stages

 Announcing the 2015 Line-Up!

Michigan Lottery Music Stage Schedule

Metro Detroit’s hottest rock, pop, blues and funk acts will fill the Michigan Lottery Music Stage, located along the Detroit Riverfront just east of Beaubien Street, featuring:
 

Friday, June 19

11:30 a.m. Emilio Basa (Acoustic Pop)
 1:00 p.m. King Mellowman & Mellow Runnings (Reggae/World/R&B)
 2:30 p.m. Jaray (R&B) 
 4:00 p.m. Jeremy Porter & Tucos (Detroit Rock & Roll)
 5:30 p.m. Bill Grogan's Goat (Celtic Rock)
 7:00 p.m. Big Papa & the Machine (Rock with Soul)
 8:30 p.m. La Shaun Phoenix Moore (R&B/Hip Hop)
10:00 p.m. Yvette Meadows (R&B)

Saturday, June 20

11:15 a.m. James & June (Folk)
12:45 p.m. Lilly MacPhee (Singer/Songwriter)
 2:30 p.m. The Imps (Alternative Rock)
 4:00 p.m. Air Show
 5:00 p.m. Taken Aces (Rock)
 6:30 p.m.Steffanie Christi'an (Rock & Soul)
 8:00 p.m. Kaleido (Pop Rock)
 9:30 p.m. Larry Lee & the Back in the Day(Old School Funk)

Sunday, June 21

11:30 a.m. Lynn McCree (Contemporary/Gospel)
 1:00 p.m. Kendrick Jackson (R&B)
 2:30 p.m. Chris Canas Band (Soul Funk Blues)
 4:00 p.m. Air Show
 5:00 p.m. Alan Turner & the Steel Horse Band (Country)
 6:45 p.m. The Ruiners (Detroit Garage/Rockabilly)
 8:15 p.m. BOP(harvey) (Reggae-Ska Dance Party)
 
 

Chevrolet Music Stage Schedule

The best of metro Detroit’s rock, alternatative pop and more will play on the Chevrolet Music Stage, located along on the GM Plaza in front of the Renaissance Center, featuring: 
 

Friday, June 19

11:00 a.m. Abigail Stauffer (Soulfunk/Indie Pop)
12:00 p.m. WDIV Super Singer (Top Hits)
 1:00 p.m. Dan Tillery (Rock/Reggae/Funk/Pop/Hip Hop )
 2:30 p.m. Kat Beal (Detroit Rock Country)
 4:00 p.m. Collective Peace (Nu-Soul/Jazz)
 5:30 p.m. The Austin Scott Experience (Country)
 7:00 p.m. Jeff Canady & The Soul Nyce Band (Funk/Soul/Jazz/R&B)
 8:30 p.m. Bobby Murray (Soulful/Danceable Blues)
10:00 p.m. Savage Rascals (Zappa Tribute)

Saturday, June 20

 9:30 a.m. Yoga
11:30 a.m. Olivia Millerschin (Folk/Pop)
 1:00 p.m. Al McKenzie (Instrumental Contemporary)
 2:30 p.m. Cold Tone Harvest (Acoustic Roots/Indie Folk)
 4:00 p.m. Airshow
 5:00 p.m. Roots Vibrations (Caribbean: Reggae/Soca)
 6:30 p.m. Keith Ferguson & Notorious (Soul/R&B)
 8:00 p.m. Shotgun Soul (Soul/Rock/Funk)
 9:30 p.m. Stone Clover (Irish Gypsy Rock)

Sunday, June 21

9:30 a.m. Yoga
11:15 a.m. Candace Sosa (Pop)
1:00 p.m. Marissa Guzman (House)
2:30 p.m.  Bassel & the Supernaturals (Soul/Jazz)
4:00 p.m. Airshow
5:00 p.m. Half Light Music (Alternative Pop)
6:30 p.m. Soul Divide (Funk/Rock)
8:15 p.m. Persuasion (Straight up PARTY!)

 

Meijer Kids’ Stage Schedule

 

Friday, June 19

11:00 a.m. River Days Kickoff Ribbon-cutting
 1:00 p.m. Reading and Rhythm on the Riverfront Kick-off
 3:00 p.m. Lauren Thomas, Story Teller
 4:45 p.m. DynaMike Master Magician
 6:00 p.m. DynaMike Master Magician
 7:00 p.m. DynaMike Master Magician

Saturday, June 20

11:00 a.m.Welcome (Music, announcements, trivia, etc.)
11:30 a.m. Lauren Thomas, Storyteller
12:30 p.m. Lauren Thomas, Storyteller
 1:30 p.m. Lauren Thomas, Storyteller
 2:15 p.m. Michigan Science Center, “MiSci Explosion Show”
 3:00 p.m. DynaMike Master Magician
 4:00 p.m. Michigan Science Center, “MiSci Explosion Show”
 5:00 p.m. DynaMike Master Magician
 6:00 p.m. Michigan Science Center, “MiSci Explosion Show”
 7:00 p.m. DynaMike Master Magician

Sunday, June 21

11:00 a.m. Welcome (Music, announcements, trivia, etc.)
11:30 a.m. Storyteller, Lauren Thomas
12:00 p.m. Storyteller, Lauren Thomas
12:45 p.m. Wayne State University Children’s Show
  1:30 p.m. Storyteller, Lauren Thomas
  2:45 p.m. DynaMike Master Magician
  3:45 p.m. Animal Magic – Live exotic animal show
  4:45 p.m. DynaMike Master Magician
  5:30 p.m. Animal Magic – Live exotic animal show
  6:45 p.m. Michigan Science Center, “MiSci Explosion Show”
  7:15 p.m. DynaMike Master Magician